Chorwacki Split nowym miastem partnerskim Rzeszowa

Wyświetlenia: 596

15 maja w rzeszowskim Ratuszu Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa i wiceburmistrz Splitu Jelena Hrgović podpisali umowę o współpracy partnerskiej obu miast.

Split jest drugim co do wielkości chorwackim miastem i równocześnie stolicą Dalmacji. Ma prawie 180 tys. mieszkańców i jest ważnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i komunikacyjnym. W mieście działają: port lotniczy, dworzec kolejowy i terminal promowy obsługujący rejsy między innymi do Rijeki, Dubrownika, na pobliskie wyspy, do Ankony, Pescary, Wenecji we Włoszech. Znajduje się tam też węzeł autostrady Zagrzeb – Split, trasa europejska E65 w ciągu Magistrali Adriatyckiej. Dobrze rozwija się branża informatyczna, w mieście odbywa się największa konferencja informatyczna w Europie Południowo-Wschodniej pn. Shift. Split, podobnie jak Rzeszów, wdraża wiele nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań realizując ideę „smart city”. Jest też największym ośrodkiem turystycznym w Chorwacji, notującym ciągły przyrost turystów. Od 1991 roku miasto należy do niepodległej Chorwacji.

W mieście znajdują się liczne zabytki, m.in. pałac cesarza Dioklecjana (III – IV w.), zabytkowa romańska dzwonnica (XIII – XVI w.), pozostałości akweduktu, rzymska świątynia Jupitera, przekształcona w chrześcijańskie baptysterium, gotycki pałac Papalić, obecnie Muzeum Miejskie, barokowy pałac Cindro (XVII w.).

Na pamiątkę uroczystości odsłonięto na ścianie Ratusza pamiątkową tablicę z herbem Splitu – trzynastego miasta partnerskiego Rzeszowa. Goście zwiedzali również nasze miasto, Trasę Podziemną, odbyli wizytę w Zarządzie Transportu Miejskiego oraz uczestniczyli w wieczornym pokazie fontanny multimedialnej.