Filmowy grudzień z DKF KLAPS

Wyświetlenia: 47778

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w grudniowych projekcjach filmowych połączonych z pofilmowymi dyskusjami. Pokazy filmów zaplanowano w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7. Karnety miesięczne na trzy filmy będą dostępne w cenie 20 zł, a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 10 zł.

03.12.2018 r. – DZIEDZICZKI, reż. Marcelo Martinessi

10.12.2018 r. – MONUMENT, reż. Jagoda Szelc

17.12.2018 r. – BERGMAN – ROK Z ŻYCIA, reż. Jane Magnusson

 

informacje dystrybutorów o filmach

DZIEDZICZKI, reż. Marcelo Martinessi

Produkcja: Paragwaj / Niemcy / Urugwaj / Brazylia / Norwegia / Francja 2018

Gatunek: Dramat

Czas trwania: 95 min.

Zdobywca ponad dwudziestu nagród na światowych festiwalach, w tym rewelacja 68. MFF w Berlinie, gdzie film zdobył aż dwa Srebrne Niedźwiedzie: dla najlepszego reżysera i najlepszej aktorki Any Brun oraz Nagrodę FIPRESCI.
Debiutancki film fabularny paragwajskiego reżysera Marcelo Martinessiego, to refleksyjne kino o uniwersalnej potrzebie wolności i samospełnienia. „DZIEDZICZKI” są paragwajskim kandydatem do OSCARÓW 2019 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Akcja filmu rozgrywa się w stolicy Paragwaju, Asunción. Chela i Chiquita są potomkiniami bogatych rodów, mieszkającymi w okazałej posiadłości od ponad 30 lat. Jednak ostatnio sytuacja finansowa dziedziczek zaczyna się pogarszać i kobiety są zmuszone wyprzedawać fortunę. Kiedy narastające długi doprowadzają do aresztowania Chiquity pod zarzutem oszustwa, Chela musi zmierzyć się z nową rzeczywistością. Wsiadając po raz pierwszy od lat za kółko, zaczyna świadczyć lokalne usługi taksówkarskie grupie starszych zamożnych kobiet.
Jedną z pasażerek Cheli jest spontaniczna, pełna życiowego optymizmu i znacznie młodsza Angy. Pod jej pływem zamknięta w sobie bohaterka stopniowo zrzuca skorupę i rozpoczyna osobistą, intymną rewolucję.

* * *

MONUMENT, reż. Jagoda Szelc

Produkcja: Polska 2018

Gatunek: Dramat

Czas trwania: 108 min.

MONUMENT to dyplom filmowy studentów aktorstwa Szkoły Filmowej w Łodzi, autorką scenariusza filmu i jego reżyserką jest Jagoda Szelc. Opiekunem artystycznym filmu – Mariusz Grzegorzek. Na ekranie – Zuzanna Pawlak, Anna Biernacik, Paulina Lasota, Karolina Bruchnicka, Anna Bolewska, Weronika Asińska, Anna Bieżyńska, Paulina Walendziak, Magdalena Wieczorek, Marta Wiśniewska, Oskar Borkowski, Mateusz Czwartosz, Jakub Gola, Adam Gradowski, Dawid Ptak, Patryk Kabała, Adrian Brząkała, Jakub Matwiejczyk, Mateusz Więcławek, Jakub Zając oraz Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska.

Nie znali się, bo byli zbieraniną studentów z różnych lat.
Wiedzieli, że obudzili się nad ranem w zimnym busie.
Wiedzieli, że praktyki maja się odbyć w hotelu pod okiem doświadczonej Managerki.
Wiedzieli, że będzie to dla nich duża próba, nie wiedzieli jak trudna.
Nie wiedzieli, że czas jest względny, a przestrzeń staje się figurą niemożliwą.
Monument
.

„Monument” to kontynuacja już tradycji (!) Szkoły Filmowej w Łodzi – tworzenia obok dyplomowych spektakli – dyplomowego filmu. Pionierski był „Śpiewający obrusik” w reżyserii Mariusza Grzegorzka, następna „Kryształowa Dziewczyna” Artura Urbańskiego i ”Soyer” Łukasza Barczyka. Za reżyserię „Monumentu” odpowiedzialna jest Jagoda Szelc, której pełnometrażowy debiut fabularny – „Wieża. Jasny dzień.” był bez wątpienia jednym z najczęściej dyskutowanych i docenianych debiutów kina polskiego ostatnich lat (wśród nagród – laury za debiut reżyserski i scenariusz na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, nagroda w Konkursie Głównym Off Camera). Opiekunem artystycznym zarówno filmu „Wieża. Jasny dzień.” jak i ”Monument” jest Mariusz Grzegorzek.

Zdjęcia do filmu zrealizował: Przemysław Brynkiewicz. Montaż: Anna Garncarczyk. Udźwiękowienie: Rafał Nowak. Scenografia: Natalia Giza. Kostiumy: Maja Pawlikowska. Charakteryzacja: Paula Adryańczyk, Joanna Siwy. Kierownictwo produkcji: Witold Franczak Producent: Agata Golańska. Opieka artystyczna: Mariusz Grzegorzek

* * *

BERGMAN – ROK Z ŻYCIA, reż. Jane Magnusson

Produkcja: Szwecja, Norwegia 2018

Gatunek: Dokunent

Czas trwania: 117 min.

1957 był ważnym rokiem dla Ingmara Bergmana – przede wszystkim dlatego, że właśnie wtedy miały premierę filmy Siódma pieczęć i Tam, gdzie rosną poziomki, dzięki którym Szwed wszedł do panteonu ówczesnego kina. Dokument Jane Magnusson zdaje raport z tego momentu w karierze mistrza. Opowiada przy tym także o latach, które do niego doprowadziły i które po nim nadeszły, ukazując tak naprawdę całe życie reżysera. Portret, jaki wyłania się z tej meandrycznej narracji, jest zaskakująco ambiwalentny. Z jednej strony Bergman zostaje przedstawiony jako wielki artysta, słusznie podziwiany i nagradzany. Z drugiej zaś raz po raz podejmowane są kwestie związane z jego trudnym charakterem: mitomania, egoizm, despotyzm czy skłonność do zdrady. Dzięki temu Bergman – rok z życia to znacznie więcej niż kolejna dwuwymiarowa kinfolilska laurka.