Filmowy listopad z DKF KLAPS

Wyświetlenia: 61103

Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza miłośników dobrego filmu do udziału w listopadowych projekcjach filmowych połączonych z pofilmowymi dyskusjami. Pokazy filmów zaplanowano w poniedziałki o godz. 19:00 w WDK, ul. S. Okrzei 7. Karnety miesięczne na cztery filmy będą dostępne w cenie 25 zł a wejściówki pojedyncze na każdy film w cenie 10 zł

05.11.2018 r. – CZYŚCICIELE INTERNETU, reż. Hans Block, Moritz Riesewieck

12.11.2018 r. – LISTOPAD, reż. Rainer Sarnet

19.11.2018 r. – BOSO PO ŚCIERNISKU, reż. Jan Svěrák

26.11.2018 r. – WINNI, reż. Gustav Möller

 

CZYŚCICIELE INTERNETU

Produkcja: Brazylia, Niemcy 2018

Gatunek: dokument

Czas trwania: 88 min.

Każdego dnia co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube,
450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku.
Jego współzałożyciel Mark Zuckerberg obiecał kiedyś, że Facebook będzie bez ograniczeń dzielić się wszystkim z każdym, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje.
„Czyściciele Internetu” przedstawiają kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która w dużej mierze zarządzana jest w krajach Trzeciego Świata. Film śledzi pięciu spośród tysięcy outsourcingowanych przez Dolinę Krzemową „cyfrowych śmieciarzy”, których praca polega na usuwaniu „nieodpowiednich” treści z Internetu. Przeciętny „czyściciel” musi codziennie obejrzeć
oraz ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad na ich psychice.
Kto decyduje o tym, dlaczego jedne zdjęcia mogą pojawić się w sieci, a inne nie? Dlaczego usunięto satyryczne zdjęcie Donalda Trumpa, a jego artystce zamknięto fejsbukowe konto?
Jak to możliwe, że Facebook czy Instagram mają dziś taką władzę, o jakiej do tej pory większość państw mogłaby tylko pomarzyć?
Film szuka odpowiedzi na te pytania z czołowymi ekspertami w zakresie wolności słowa
w internecie: Davidem Kayem, korespondentem ONZ i Sarah T. Roberts, profesorką na UCLA oraz ekspertką w zakresie komercyjnego moderowania treści online.

* * *

LISTOPAD

Produkcja: Holandia Polska, Estonia 2018

Gatunek: dramat, fantasy, romans

Czas trwania: 115 min.

Listopad to jednocześnie mroczna baśń, horror i niezwykła historia miłosna. Bazując na estońskim bestsellerze, reżyser stworzył jedyną w swoim rodzaju filmową miksturę przywołującą średniowieczny folklor w sposób niezwykle oryginalny i niemożliwy do podrobienia.
Listopad opowiada historię mieszkańców wsi, którzy starają się przetrwać zimę, i pary młodych ludzi borykających się z problemami miłosnymi.

Listopad był estońskim kandydatem do Oscara i jednym z największych przebojów tamtejszych kin w ostatnich latach. Przepiękne, malarskie zdjęcia Marta Taniela zostały nagrodzone na prestiżowym festiwalu w Tribece.

* * *

BOSO PO ŚCIERNISKU

Produkcja: Czechy, Słowacja, Dania 2017

Gatunek: dramat, komedia

Czas trwania: 111 min.

Trwa II wojna światowa. Eda wraz z ojcem i matką opuszcza Pragę i przeprowadza się na wieś, gdzie mieszkają jego krewni, w tym wujek, który ma w rodzinie opinię czarnej owcy. Chłopca czekają tam zabawy w towarzystwie lokalnych dzieciaków, pierwsze, mniej lub bardziej śmiałe doświadczenia z dziewczynami, przeróżne domowe awantury.
Gdzieś w tle nieustannie toczą się krwawe wojenne zmagania, ale nie przeszkadza to zbytnio Edzie w korzystaniu z licznych uroków dzieciństwa.
Najnowszy film Jana Svěráka to prequel jego pochodzącej z 1991 roku Szkoły podstawowej.
Nagroda publiczności na MFF w Cottbus w 2017 r.

* * *

WINNI

Produkcja: Dania 2018

Gatunek: Thriller

Czas trwania: 85 min.

„Winni” to skandynawski dreszczowiec, sensacja festiwali w Sundance i Rotterdamie, gdzie zdobył nagrody publiczności. Trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji thriller, budujący gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków, klimatem i precyzją przywołujący na myśl „Locke’a” z Tomem Hardym. W „Winnych” każda sekunda filmu, każdy grymas, spojrzenie czy dźwięk,  łączą się w mistrzowską całość, prowadzącą do zaskakującego zakończenia.