Gwiazdy kina i podkarpackie plenery w etiudzie „Hubal”

Wyświetlenia: 3694

11 listopada 2017 roku w Dubiecku odbył się pokaz przedpremierowy etiudy filmowej „Hubal”, realizowanej na terenie Podkarpacia z zaangażowaniem znanych nazwisk polskiego kina. Wydarzenie zostało zorganizowanie przez Gminę Dubiecko oraz Fundację Ułani Króla Jana w ramach Święta Niepodległości. Powstały „Hubal” to film którego inspiracją jest historia ostatniego wielkiego dowódcy kawalerii polskiej – majora Henryka Dobrzańskiego.

Etiuda koncentruje się na ostatnich dniach walki Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego z okupantem niemieckim. „Hubal” stanowi połączenie krótkich opartych na historycznych wydarzeniach epizodów oraz scen batalistycznych przedstawiających będącą na pograniczu szaleństwa i romantyzmu brawurę Ułanów. W roli tytułowego Hubala wystąpił Paweł Deląg, a rolę Niemca Gresslera odtworzył Marcin Troński. Ponadto do projektu zaangażowano aktorów teatralnych i telewizyjnych (m.in. Przemysława Sejmickiego, Tomasza Kuliberdę, Macieja Bakę, Jakuba Reizer), ponad sześćdziesięciu statystów oraz kilkunastu ułanów ochotników, którzy zrekonstruowali klimat tamtych wydarzeń.

Scenariusz opracował Jacek Komuda – pisarz, autor ponad dwudziestu powieści historycznych poświęconych polskiej kawalerii, w tym bestsellerowego cyklu „Samozwaniec” opowiadającego o zajęciu Moskwy przez Polaków na początku XVII wieku oraz scenariusza popularnej gry komputerowej „Wiedźmin”. Reżyseria, pokazująca w atrakcyjny sposób kawałek polskiej historii, to dzieło Grzegorza Bogaczewicza – obiecującego reżysera, wielokrotnie nagradzanego za swoje produkcje między innymi w Warszawie, Berlinie i Bułgarii.

Przygotowanie takiej produkcji to duże wyzwanie. Bywały dni zdjęciowe w których brało udział około 100 osób. Do tego warunki pogodowe nie dopisywały. Deszcz, zimny wiatr i błoto dawały się we znaki. Każdy dzień zdjęciowy wymagał dokładnego zaplanowania, co do godziny realizowanej sceny, a biorąc pod uwagę, że większość osób pracowała pro-bono nie było to łatwym zadaniem. Na planie pojawiły się również wozy wojenne, efekty pirotechniczne czy szarże konne. Sprzęt filmowy jaki zapewniła Agencja Reklamowa Bogaczewicz z własnych zasobów to kamery Epic Red One oraz kamera Phantom umożliwiająca zapis w technice slow motion. W produkcji zastosowano również zaawansowany dron filmowy – Octocopter.

W realizacji ujęć specjalnych brali udział nie tylko profesjonalni pirotechnicy z własnym sprzętem, ale też masztalerze wykonujący spektakularne pokazy scen jeździeckich. Postprodukcji etiudy poświęcili się graficy Agencji Reklamowej Bogaczewicz, którzy na co dzień zajmują się produkcjami reklamowymi. Całe przedsięwzięcie było projektem społecznym. Wszystkie osoby zaangażowane bezpośrednio w film pracowały bez wynagrodzenia. Sama inicjatywa narodziła się na spotkaniu Grzegorza Bogaczewicza z pisarzem książek historycznych Jackiem Komudą oraz Sławomirem Kwoką- właścicielem Stanicy Ułańskiej i przedstawicielem Fundacji Ułani Króla Jana.

Wszyscy ustalili, że powstanie film w którego produkcję wykorzystamy bezpłatnie własne środki. Fundacja Ułani Króla Jana oraz Agencja Reklamowa Bogaczewicz, jako główni producenci wzięli na siebie organizację statystów, koni i plenerów zdjęciowych. Zdjęcia do etiudy trwały łącznie trzy tygodnie i w całości realizowane były na terenie Województwa Podkarpackiego. Pokazane w niej zostało piękno przyrody, regionalne zabudowania wiejskie oraz wiekowe obiekty sakralne. Akcja rozgrywała się również na terenie skansenu w Markowej, co nadało realizmu całości odgrywanych wydarzeń.

Oprócz pokazu etiudy w Dubiecku, goście i twórcy mieli okazję uczestniczyć we mszy świętej w kościele parafialnym p.w. Niepokalanego Serca NMP oraz w Uroczystości Patriotycznej odbywającej się na placu rynkowym miasta. Pokazowi towarzyszył recital Żanety Łabudzkiej, znanej z programu The Voice Of Poland. Planowana emisja etiudy filmowej „Hubal” odbędzie się na specjalnych pokazach w wybranych kinach studyjnych oraz w późniejszym terminie w niektórych stacjach telewizyjnych.