Integracja i sposoby na zjednoczenie Polaków z całego świata – kolejny Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii za nami.

Wyświetlenia: 27916

W dniach 30-31 sierpnia br. W G2A Arena odbyła się kolejna edycja cyklicznego już wydarzenia – Kongres 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii. Prelegenci i zaproszeni goście debatowali na ważne z punktu widzenia Polaków z kraju oraz Polonii z całego świata, tematy.

Jaki powinien być wizerunek Polski na arenie międzynarodowej? Czy polska innowacja może być produktem eksportowym? Jaka jest rola Kościoła w budowaniu wspólnoty wśród Polonii? Jakie są sposoby na integrację 60 milionów Polaków? To tylko niektóre pytania, na jakie starali się odpowiedzieć uczestnicy Kongresu 60 Milionów – Globalny Zjazd Polonii. Podczas rzeszowskiej edycji wydarzenia reprezentanci środowisk polonijnych, politycy i prezesi polskich firm o międzynarodowej sławie, przedstawiciele nauki i samorządów czy liderzy opinii publicznej, przybyli do G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego k. Rzeszowa, by porozmawiać o integracji Polaków.

Pierwsze dwie edycje kongresu miały miejsce w dniach 9-10 lutego 2018 r. w Miami na Florydzie oraz 21 lipca 2018 roku w Buffalo w stanie Nowy Jork. Obydwa wydarzenia okazały się sukcesem, gromadząc blisko 400 gości z kilkunastu krajów. Wśród uczestników Kongresu znaleźli się m.in. Nowojorski Senator Tim Kennedy czy Republikański Kongresmen Brian Higgins.

Rzeszowski zjazd Polonii był kolejnym owocnym spotkaniem międzynarodowej polonii, W 15 panelach dyskusyjnych udział wzięło 96 prelegentów, a w G2A Arena w ciągu dwóch dni zgromadzili się uczestnicy z 11 krajów.

Jednym słowem Kongres 60 Milionów „to bardzo ważne spotkanie Polaków. Mamy tutaj nie tylko Polaków z Polski, co jest naturalne, ale Polaków z bardzo wielu zakątków USA, jak i z innych stron świata, szczególnie z Wielkiej Brytanii. Ważne jest, żebyśmy potrafili w ramach naszej polskiej diaspory stworzyć taką sieć – sieć Polaków, którzy nie tylko spotykają się, ale którzy rozmawiają o ważnych problemach dla Polski i dla świata” podsumował Minister Rozwoju i Inwestycji Jerzy Kwieciński.

Miniony Kongres to nie tylko dwa dni licznych debat i spotkań z niesamowitymi Polakami ale również wydarzenia specjalne oraz liczne wywiady i spotkania z mediami, których nie mogło zabraknąć podczas tak ważnego wydarzenia. Tak duże zainteresowanie jest dowodem na to, że tworzenie przestrzeni do integracji środowisk polskich i polonijnych ma sens. Za nami wiele inspirujących dyskusji, z których można wyciągnąć wiele wartościowych dla przyszłości Polski wniosków, szczególnie w kontekście biznesu i kooperacji polsko – polonijnej.

Wśród Gości rzeszowskiej edycji Kongresu 60 Milionów znaleźli się m.in.: Pełnomocnik Rządu ds. dialogu międzynarodowego Senator Anna Maria Anders, amerykańska dziennikarka Rita Cosby, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, Członek Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Daniel Kawczynski, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej i Członek Komisji Infrastruktury Wojciech Buczak, kierownik Sekcji Polskich Inwestycji Zagranicznych Karolina Wawrzyniak czy reżyser i aktor Paweł Deląg.
Kongres otworzył m.in. Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, które było Partnerem Głównym wydarzenia.

W panelu inaugurującym Kongres pt. Budowanie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej zwrócono uwagę na to, że nasz kraj musi udzielać się na arenie międzynarodowej, ponieważ mamy cudowną historię, o której nie mówimy, a którą powinien poznać cały świat.

Tematami wiodącymi ostatniej edycji Kongresu 60 mln był m.in.: Polska innowacja jako produkt eksportowy – działania rządu wspierające Polaków (fundusze dla przedsiębiorców); nowe Trójmorze i program Polska 3.0 współpraca transgraniczna; transfer wiedzy i innowacji; bezpieczeństwo energetyczne i Nowy Jedwabny Szlak, bezpieczeństwo Polski i Polaków; MARKA POLSKA – współpraca międzynarodowa polskich przedsiębiorców – budowanie dobrych praktyk; współpraca regionów, rola placówek dyplomatycznych i organizacji w budowaniu partnerstwa miast i regionów; sposoby na zjednoczenie 60mln – inicjatywy łączące Polaków – media i organizacje polonijne; Rola kościoła w budowaniu wspólnoty wśród Polonii na wszystkich kontynentach.

Część konferencyjna, to nie jedyne atrakcje wydarzenia. Kongres 60 mln bogaty był w wydarzenia towarzyszące takie jak: Uroczysta Gala, Turniej Golfowy 60 MLN CUP czy pokaz wybranych fragmentów międzynarodowej produkcji „DYWIZJON 303”, który odbył się w przeddzień Kongresu 29 sierpnia. Ponadto dla Polonii, która przybyła do G2A Arena przygotowano Strefę Innowacji, na której zaprezentowały się najciekawsze start-upy z południowo-wschodniej Polski, a także Strefę Miast Podkarpackich, na której miasta z województwa zaprezentowały swoje unikatowe produkty.

Kolejnym i niecodziennym elementem programu rzeszowskiej edycji Kongresu 60 Milionów był panel: „Zrodzeni do Szabli. Polska szabla i polski bagnet oraz stojące za nimi wartości – historia, tradycja, kultura i honor”, w ramach którego odbyła się wystawa oryginalnej polskiej szabli i bagnetu z kolekcji Janusza Jarosławskiego, eksperta broni białej.