Rzeszów i Podkarpacie atrakcyjne dla inwestorów

Wyświetlenia: 4379

Rzeszów jest równie atrakcyjny dla inwestorów co np. Warszawa, Kraków i Gdańsk. Wysoko oceniono pod tym względem także całe Podkarpacie.

Analizę atrakcyjności Polski dla zagranicznych inwestorów po raz dwunasty przygotowali naukowcy z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, którzy w pięciostopniowej skali ocenili poszczególne miasta i regiony. Poprzez atrakcyjność inwestycyjną autorzy opracowania rozumieją zdolność danego miejsca do przyciągnięcia do siebie zagranicznych firm, poprzez różnego rodzaju korzyści. Im jest ich więcej, tym inwestor w przyszłości osiąga wyraźniejsze korzyści.
Z analizy wynika, że najbardziej atrakcyjne miejsca to głównie podregiony o charakterze metropolitalnym. Ich ośrodkami są największe polskie miasta.

W pięciostopniowej skali ocen Rzeszów i jego okolica otrzymały w tym aspekcie najwyższą notę. O jeden stopień niżej oceniono południową i wschodnią część regionu, a 3 na 5 punktów to nota północnej części województwa.

„- Podkarpacie rozwija się w sposób zrównoważony. Obok Rzeszowa mamy przecież Mielec, Krosno, Jasło, Stalową Wolę. Tymczasem w pozostałych województwach polski wschodniej jest inaczej. Jedyna perełka to Lublin, ale poza nim w tym województwie niewiele się dzieje” – mówi Artur Chmaj.

Podkreśla, że Rzeszów wygrywa świetnymi uczelniami, układem komunikacyjnym i jakością życia.