Symbol Rzeszowa idzie do rozbiórki już w maju – to pewne

Wyświetlenia: 109144

Decyzją wojewody podkarpackiego w świetle ustawy dekomunizacyjnej rzeszowski Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie wyburzony do końca maja – informuje wydział komunikacji Miasta Rzeszowa. To najnowsze informacje jakie udało nam się uzyskać w tej sprawie od biura prasowego podkarpackiego urzedu.

Każdy wie, co przedstawia ten pomnik i z czyjej inspiracji powstał, to symbol komunizmu i zniewolenia narodu polskiego – podkreśla Maciej Zagórowski dyrektor Izby Pamięci. – Cieszę się, że już niedługo to „dzieło” zamieni się w kupę gruzu – dodaje. A na pytanie czy nie lepiej byłoby usunąć kontrowersyjne postaci z pomnika odpowiada: „czy jeśli psu utniemy głowę to stanie się koniem?”.

Monument znajduje się na działce należącej do Kościoła. W 2006 r. samorządowcy z PiS i Ligi Polskich Rodzin podjęli uchwałę o sprzedaży działki z pomnikiem zakonowi oo. Bernardynów za jedynie 1 proc. jej wartości czyli ok. 30 tys. zł i to bez żadnego opodatkowania. – Prawie jak w raju – mówią z uśmiechem zakonnicy. Symbol Rzeszowa nie nie jest wpisany do rejestru zabytków, a co za tym idzie nie podlega ochronie.

Prezydent miasta Ferenc stoczył prawdziwą batalię o ochronę pomnika. Jednak wszystkie jego wysiłki nie przyniosły rezultatu. „Monument prof. Mariana Koniecznego jest wytworem artystycznym, dziełem sztuki pomnikowej poprzedniej epoki, której wartość pretenduje do bezwzględnego zachowania dla współczesnych i przyszłych pokoleń” – mówił w Gazecie Wyborczej.

Za pozostawieniem pomnika w zdecydowanej większości są też sami mieszkańcy.

Jakiś czas temu, jakiś Pajac napisał że Zamek jest symbolem Rzeszowa. G….o prawda! Od 2 dekad jeżdżę po Polsce i nigdy, po prostu NIGDY nikt nie wspomniał o Zamku. Ludziska wspominają NASZ pomnik, okrągłą kładkę, Stary Hotel Rzeszów i ostatnio trasę podziemną. Wspominają, że niedaleko Rzeszowa że jest Zamek w Łańcucie. NASZ POMNIK JEST SYMBOLEM NASZEGO MIASTA!!!! Jak Warszawy PKiN” –  pisze jeden z czytelników. Takich głosów jest cała masa.

Kolejne argumenty za pozostawieniem pomnika mówią, że jest on symbolem miasta, stanowi punkt informacyjny, znajduje się na pocztówkach i logotypach. Koszty wyburzenia sięgają milionów złotych, które oczywiście pójdą z kieszeni podatnika. Takie przykłady można jeszcze długo mnożyć.

Czy są jeszcze jakieś szansę na zmianę decyzji wojewody? Władze miasta skierują specjalne pismo na ręce prezydenta Dudy oraz premiera Morawieckiego. Ferenc ma osobiście pojechać do Warszawy przekonywać urzędników do swoich racji. Mieszkańcy Rzeszowa ze stowarzyszenia „Pomnik jest nasz” planują duży protest oraz blokadę Al. Józefa Piłsudskiego. –  Jeśli będzie taka potrzeba jesteśmy gotowi nawet przykuć się do pomnika  – zapowiadają.

Szanse powodzenia są marne, ale próbować zawsze warto – mówi nam rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Zobaczcie co powiedział nam twórca pomnika, zmarły w zeszłym roku prof. Marian Konieczny:

ZAGŁOSUJCIE W NASZEJ SONDZIE!

Jesteś za usunięciem Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie?

View Results

Loading ... Loading ...

UWAGA: TEKST POWSTAŁ NA PRYMA APRYLIS. TREŚĆ NIE JEST PRAWDZIWA.

Komentarze zamknięte.