150 tys. zł za „Portret starca” – nowy nabytek Muzeum Okręgowego

Wyświetlenia: 80992

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Województwa Podkarpackiego zakupiło cenny obraz Artura Grottgera „Portret starca”. To już 10. znakomity obraz w ciągu 12 ostatnich lat, który udało się zakupić wzbogacając rzeszowską Galerię Malarstwa Polskiego Muzeum Okręgowego.

Artur Grottger (1837 – 1867) należy do najwybitniejszych twórców polskich. Artysta był malarzem, rysownikiem i ilustratorem, który stworzył wielką sztukę w ciągu 30 lat swojego życia.

Obraz Artura Grottgera „Portret starca” z ok. 1867 roku jest kontynuacją uzupełnień dzieł w Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Utwór jest wyjątkowo interesującą kompozycją artysty (olej, płótno naklejone na desce, które zamyka piękna, zabytkowa rama), ukazującą mistrzostwo malarza. Twórca namalował „Portret starca” (o formacie 45 × 35 cm) w reprezentatywnej dla niego w tym czasie stylistce, ze zwróceniem uwagi na doskonały kontrast jasnych partii obrazu z ciemnymi barwami i oddanie niepowtarzalnego nastroju oraz niezwykłej głębi w spojrzeniu starszego mężczyzny.

www.rzeszow.pl

Komentarze zamknięte.