Ponad 2 tys. zagranicznych studentów będzie jeździło darmową komunikacją po Rzeszowie

Wyświetlenia: 4182

Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa przegłosowano, że studenci spoza Polski uczący się w stolicy Podkarpacia będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Radni z PiS chcieli, by projekt objął również młodzież polską jednak większość zdecydowała, że darmowe przejazdy będą tylko dla obcokrajowców. 

Chcemy, aby było u nas jak najwięcej takich osób, z których część na stałe zwiąże się w przyszłości z miastem, będzie tu mieszkać, założy rodziny – uzasadniał prezydent, Tadeusz Ferenc, który był autorem tego pomysłu.

Większość zagranicznych studentów przyjechała do Rzeszowa Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Hiszpanii, Litwy, Indii oraz Turcji. Jeśli będą chcieli zechcą skorzystać z darmowej komunikacji muszą posiadać Rzeszowską Kartę Miejską – tam będzie uruchomiona usługa darmowych przejazdów.

Nie spodobało się to Młodzieży Wszechpolskie, która 25 czerwca organizuje protest w tej sprawie. W ich oświadczeniu czytamy:

„Prezydent Miasta Rzeszów Tadeusz Ferenc oraz radni, którzy byli za przyjęciem tego pomysłu pokazali w dobitny sposób swoją dyskryminację wobec studentów Polaków, będących gospodarzami w Rzeczpospolitej. Tym samym wywołali burzę nie tylko wśród samych zainteresowanych, ale w niemalże całym kraju. Perfidne zagranie Tadeusza Ferenca, który podczas wystąpienia na sesji stwierdził, że wie, iż spotka go krytyka, po raz kolejny pokazuje nam, młodym i świadomym Polakom, że jesteśmy w stolicy województwa traktowani jako „studenci gorszego sortu”.

To nie pierwszy raz kiedy prezydent pokazuje swój lekceważący stosunek do mieszkańców, a wprowadzić chce wiele ułatwień dla obcokrajowców, godząc w prawa i obowiązki wobec Rzeszowian.

Nie zgadzając się na forowanie obcokrajowców, którzy i tak w naszym mieście mają dość duże swobody i udogodnienia, zapowiadamy protest przeciwko jawnej dyskryminacji Polaków ze strony włodarzy Rzeszowa!”

A Wam jak się podoba pomysł darmowej komunikacji dla zagranicznych studentów? Głosujcie!

Darmowa komunikacja dla zagranicznych studentów to dobry pomysł?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze zamknięte.