Przysięga wojskowa u podhalańczyków (FOTO)

Wyświetlenia: 3343

Na placu apelowym w koszarach 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich w piątek (10 lutego 2017), 172 elewów odbywający szkolenie przygotowawcze w trzech jednostkach podhalańczyków, uroczyście złożyło przysięgę na sztandar.

Była to największa przysięga wojskowa w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich od czasów zawieszenia poboru w ramach Zasadniczej Służby Wojskowej. Przysięgę złożyli elewi odbywający szkolenie przygotowawcze w trzech jednostkach podhalańczyków – 1 Batalionie Strzelców Podhalańskich i 21 Batalionie Dowodzenia w Rzeszowie oraz 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

Uroczystość rozpoczął meldunek złożony dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownikowi dypl. Jarosławowi Mokrzyckiemu, który powitał zaproszonych gości oraz powiedział: „Z definicji przysięga wojskowa to zobowiązanie żołnierza wobec państwa i narodu, do ich obrony bez względu na cenę jaka przyjdzie ponieść. Złożona za chwile na sztandar 21 Brygady Strzelców Podhalańskich będzie potwierdzeniem waszej odpowiedzialności za losy Ojczyzny i złożeniem ważnej deklaracji, z której nie ma odwrotu, bo nie ma takiej siły, która zezwalałaby sprzeniewierzyć się jej słowom.(…) Zapamiętajcie jej słowa i bądźcie dumni z tego, że nosicie mundur – żołnierza Wojska Polskiego. Noście go z godnością i bądźcie przykładem do naśladowania, jako żołnierz, obywatel i Polak”.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, dowódcy jednostek wojskowych i instytucji z regionu, młodzież oraz mieszkańcy Rzeszowa, ale przede wszystkim rodziny i bliscy elewów składających ślubowanie. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele rodziny twórcy formacji podhalańskich gen. Galicy: pani Lucyna Galica- Jurecka i Krystyna Krzemińska.

W trakcie wciągania flagi państwowej na maszt elewi donośnie odśpiewali hymn państwowy. Kulminacyjnym momentem uroczystości było oczywiście złożenie przysięgi wojskowej. Przed szykiem stanął poczet sztandarowy ze sztandarem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a bezpośrednio przed nim czterech elewów wyróżnionych złożeniem przysięgi na sztandar. Słowa roty przysięgi elewi powtarzali za pułkownikiem Mokrzyckim. Wyróżniający się elewi oraz ich rodzice odebrali także z rąk dowódcy brygady listy gratulacyjne i podziękowania.

Uroczystości towarzyszyły pokazy sprzętu wojskowego oraz tradycyjny wojskowy poczęstunek – grochówka. Natomiast, przed samą defiladą żołnierze 1 bsp zaprezentowali dynamiczny pokaz odbijania zakładnika, który wywołał duże brawa wśród gości.
Szkolenie przygotowawcze elewów zakończy się w kwietniu br. egzaminem.

Źródło: www.21bsp.wp.mil.pl

Fotografie: kpt. Konrad Radzik