„W krzemieniu zaklęte…” – wystawa niezwykłych fotografii

Wyświetlenia: 1179

Krzemień pasiasty, intrygujący w swej prostocie kamień inspiruje od lat. Monochromatyczne barwy, falista linia kryją w sobie tajemnice, głębie która każdy na swój sposób może odkryć. To kompozycja faktury, materii koloru kształtu połączona  w jednym obrazie fotograficznym daje niezwykły efekt. Prace powstały na Festiwalu Krzemienia Pasiastego w Sandomierzu w 2013 r. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 lutego o godzinie 17.00 w Galerii Nierzeczywistej RSF ( ul. Jana Matejki 10).

Joanna Maria Klich to absolwentka Akademii Świętokrzyskiej, dyplom z malarstwa uzyskany w pracowni prof. Ewy Pełki. Praca magisterska pt.,,Wpływ sztuki przełomu wieku XIX i XX na ówczesną modę” napisana pod kierunkiem dr prof. hab. Czesławy Gierak. Doktorantka na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Doktorantka w Instytucie Sztuk Pięknych UJK.

Członkini ZPAF Okręg Świętokrzyski. W swojej twórczości artystycznej porusza się na różnych polach, korzystając z wielu środków wyrazu. Nie ogranicza się do jednej dziedziny sztuki, łączy, miesza ze sobą techniki, motywy, by uzyskać dla siebie najlepszy efekt. W zależności od zamysłu miejsca i czasu dostosowuje materię oraz możliwości wykonania dzieła. Mogą to być fotografie, kolaże, bricolage, instalacje oraz działania w przestrzeni publicznej.

W zależności od tematu, miejsca i czasu tworzy prace na potrzeby danej chwili. Kiedy jest w podróży zbiera ułamki wrażeń, aparat traktuje jak notatnik, z czego później powstają cykle fotograficzne, czy instalacje z przywiezionych elementów. To daje jej możliwość wyrazu twórczego, bez żadnych ograniczeń, na wystawach łączy wydruki, film, happening. Interdyscyplinarność dzieł ma charakter otwarty, każdy może dołączyć się do zabawy w sztukę.

Wrażliwość na świat, otaczającą rzeczywistość, sprawia ze ciągle poszukuje nowych obszarów działań, kontekstów. Szeroko rozumiana interdyscyplinarność pozwala na płynne poruszanie się pomiędzy malarstwem, fotografią, instalacją, happeningiem oraz innymi technikami. Jako wędrowiec miejski, przemierza ścieżki miast, to one są dla niej mieszaniną piętna historii, współczesnego pędu i nostalgii zapisanej w murach. Ubiera przestrzeń, jest w tym temperament, żywiołowość, emocjonalność, oraz zachwyt nad życiem. Sztuka posługując się obrazem, jako narzędziem badawczym, jest zdolna odkrywać głębokie pola refleksji i egzystencji.

Jej pasją są podróże, odkrywanie nowych miejsc inspiracji do działań twórczych, zwłaszcza na polu fotograficznym. Kolekcjonuje kapelusze, gdyż moda odgrywa w jej życiu ważna rolę. Łączy ze sobą te dziedziny sztuki, przedstawiając to następnie w swoich pracach.

Komentarze zamknięte.