Wystawa Fotografii „Redyk Karpacki – Na Pasterskim Szlaku 2017”

Wyświetlenia: 1943

Zapraszamy na wernisaż otwierający autorską wystawę fotografii Rafała Nowaka przedstawiającą reportaż zrobiony w sercu Bieszczad. Autor zaprezentuje 22 kadrów z bliskiej mu tematyki o pracy bieszczadzkich baców i tym razem tematem przewodnim będzie, Redyk Bieszczadzki. Wernisaż odbędzie się 28 lipca 2017 roku. Wystawę będzie można oglądać w Galerii OPE od 30 lipca 2017 do 31 sierpnia 2017 roku.

Wernisaż:
Data 28.07.2017
Miejsce: Galeria OPE ul. Dominikańska 15, 35-041 Rzeszów
Godzina: 17:00

O Wystawie
„Redyk Karpacki – Na Pasterskim Szlaku 2017” to reportaż składający się z dwudziestu dwóch kadrów zrobionych w pierwszej połowie 2017 roku w Bieszczadach podczas trwania redyku. Poprzez te kadry chcę ukazać ten piękny zwyczaj. Na samych kadrach odnajdziemy spojrzenie ogólne autora na samo wydarzenie jak i serię portretów. A teraz kilka słów co to jest ten redyk. Jest to uroczyste wyjście pasterzy ze stadami owiec na wypas na górskich halach (redyk wiosenny) a także ich powrót z wypasu (redyk jesienny).

Na zdjęciach będziemy mogli oglądać redyk wiosenny. Redyk jesienny zwany jest gwarowo osod, co wywodzi się od słowa osadzić (ôsadzić), osadzić owce z powrotem do poszczególnych gospodarstw. Wyjściu i dotarciu bacy, juhasów i owiec na górskie hale towarzyszą zawsze tradycyjne obrzędy takie jak zapalenie watry, mieszanie, modlitwa czy liczenie.

Sama wystawa jest kontynuacją pierwszej mojej wystawy o tematyce pasterskiej „Codzienne Życie Bieszczadzkich Baców”, która miała swój wernisaż w 2014 roku. Tym razem powracam z materiałem ukazującym ten zawód od innej strony niż miało to miejsce trzy lata temu.