ZA NAMI RED BULL RYZYK FIZYK W RZESZOWIE Z MACIEJEM JANOWSKIM

Wyświetlenia: 898

W czwartek 9 marca studenci Politechniki Rzeszowskiej mieli okazję uczestniczyć w nietypowym wykładzie. Red Bull Ryzyk Fizyk to serie spotkań łączące wiedzę tajemną praw fizyki z często niezrozumiałymi zjawiskami obecnymi w sportach ekstremalnych.

Studenci z Rzeszowa dowiedzieli się od zawodowego żużlowca Macieja Janowskiego oraz fizyka i wykładowcy Politechniki Wrocławskiej dr inż. Adama Sieradzkiego, m.in. że jazda motocyklem żużlowym to ciągły dynamiczny kompromis pomiędzy bezpieczną jazdą, a najszybszą trasą.
W czwartkowym wydarzeniu w ramach projektu Red Bull Ryzyk Fizyk brało udział ponad 100 studentów. Podczas prelekcji uczestnicy mieli okazję poznać ciekawe informacje dotyczące praw fizyki wykorzystywanych w żużlu od profesjonalisty – Macieja Janowskiego. Maciej jeździ w barwach WTS Sparta Wrocław oraz jest członkiem żużlowej reprezentacji Polski. Janowski po raz pierwszy miał okazję sprawdzenia się w roli współprowadzącego wykład – „w towarzystwie tak fajnego profesora, jakim jest dr inż. Sieradzki na pełnym luzie udało się przetrwać występowanie przed tak dużą liczbą studentów.”  – żartował Maciej po prelekcji.

Zachowania motocyklu żużlowego na język naukowy przetłumaczył dr inż. Adam Sieradzki, który na co dzień jest wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej.  „Znowu dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, z tej strony praktycznej….” – podsumował czwartkowe spotkanie fizyk. Studenci byli bardzo zainteresowani tematem związanym z wykorzystywaniem fizyki w sporcie żużlowym i brali czynny układ w wykładzie – „jedno z ciekawszych pytań dotyczyło sprzęgła mokrego i to mnie zmotywowało, żeby rozwinąć się w tym temacie.” – mówił prowadzący. Spotkania w ramach Red Bull Ryzyk Fizyk to nowe doświadczenie nie tylko dla studentów, ale czasami także dla prowadzących.